O szkole - zobacz PREZENTACJĘ SZKOŁY
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi
Szkoły Związku Nauczycielstwa Polskiego , jako jedyne w Polsce, powstały w Łodzi w 1991 roku. Zaczęło się od pierwszej klasy szkoły podstawowej, która rozlokowała się w poprzedszkolnym budynku przy ul. Bohdanowicza.4.
Szkoła rozrastała się z roku na rok i rosła wraz ze swoimi uczniami. Budynek na ul. Bohdanowicza 4 był coraz ciaśniejszy. Zapadła decyzja o kupnie budynku szkolnego z prawdziwego zdarzenia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zakupił budynek przy ul. Scaleniowej 6, który od wielu lat stał opuszczony i zaniedbany, chociaż tu właśnie w okresie przedwojennym mieściła się Szkoła Podstawowa w Rudzie Pabianickiej, a po wojnie aż do roku 1979 mieściła się tutaj Szkoła Podstawowa nr 130. Po wykonaniu generalnego remontu, we wrześniu 1999 roku w szkole znów zabrzmiał dzwonek. Dla tego budynku zaczęła się nowa historia, znowu szkolna: swoją, działalność rozpoczęło Gimnazjum ZNP, a rok później Liceum Ogólnokształcące.
Stali mieszkańcy Rudy Pabianickiej z sentymentem wspominają to miejsce, gdzie w ławach szkolnych spędzili młodzieńcze lata. Odwiedzają nas, oglądają sale, opowiadają jak była poprzednio urządzona szkoła. Na podwórku szkolnym dominuje potężny i rozłożysty dąb, który obraliśmy za symbol naszych szkół. Ogromne lipy zacieniają wejście do szkoły. Iglaki posadzone już przez nas kilka lat temu upiększają teren. Obok szkoły rozciągają się Popioły ze sowim wyjątkowym mikroklimatem, niedaleko jest Staw Stefańskiego.
Szkoła jest małą szkołą niepubliczną, w której panuje rodzinna atmosfera. Jej położenie na obrzeżach miasta jest zaletą: panuje tu spokój, a uczeń może czuć się bezpiecznie.
W kolejnych latach szkolnych liczba uczniów była różna. Do roku 2009 ogółem naukę ukończyło 136 gimnazjalistów i 55 licealistów. Większość z nich to wspaniali młodzi ludzie, którzy bardzo dobrze wykorzystali warunki, jakie im stworzyliśmy (kameralne klasy, duża ilość zajęć pozalekcyjnych odpowiadających ich indywidualnym potrzebom, wielokrotna organizacja próbnych egzaminów i testów gimnazjalnych z poszczególnych przedmiotów). Część naszych gimnazjalistów kontynuowała lub kontynuuje naukę w naszym Liceum Ogólnokształcącym, a część podjęła dalszą naukę w renomowanych liceach łódzkich. Absolwenci naszego liceum otrzymali świadectwa dojrzałości z bardzo dobrymi wynikami, co pozwoliło im dostać się na wymarzone kierunki studiów, takie jak: prawo, psychologia, filologia angielska, marketing i zarządzanie, biotechnologia, weterynaria, dziennikarstwo i wiele innych. Nasi uczniowie są dziś studentami nie tylko Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, ale także Akademii Medycznej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a nawet uczelni w Wielkiej Brytanii. Kilkoro z nich studiuje równocześnie na dwóch kierunkach, niektórzy łączą studia dzienne z pracą zawodową, społeczną, a nawet odbywaniem stażu w biurze poselskim. Większość z nich rozpoczęła edukację w szkołach ZNP jako siedmiolatkowie, a przechodząc kolejne etapy kształcenia dotarli tak wysoko. Jesteśmy z nich bardzo dumni.
Jednak nasza szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy i przygotowań do matury. Wielu z naszych absolwentów do dziś odwiedza szkołę, nie tylko z powodów sentymentalnych, ale także z uwagi na chęć współpracy z nauczycielami i gotowość pomocy przy organizacji różnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych, takich jak Turniej Recytatorski Literatury Europejskiej (impreza artystyczna o zasięgu wojewódzkim), wiosenne wieczory poezji, wernisaże, wieczory wigilijne...
Szkoła posiada bardzo dobre warunki lokalowe , panuje w niej serdeczna atmosfera i uczniowie czują się bezpiecznie .
Szkoła realizuje w latach 2009-2011 wielostronny projekt partnerski COMENIUSA pt. Eco-Sport, Eco- Kultura, Technologie Informacyjne.
W ramach projektu nasza młodzież ma możliwość wyjazdu do krajów biorących udział w projekcie tj. Rumunii, Czech, Włoch, Portugali, Finlandii i Szwecji.
Organ założycielski - Zarząd Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi, dyrekcja szkoły, nauczyciele i pozostali pracownicy dokładają wszelkich starań by szkoła była jeszcze piękniejsza, a jej wychowankowie w przyszłości dołączyli do grona ludzi, którzy odnieśli życiowy sukces.
Szkoła zapewnia:
  • klasy do 16 osób (podziały na grupy),
  • naukę języków obcych w zwiększonym wymiarze godzin
  • konwersacje z języka angielskiego,
  • poszerzony blok matematyczno-przyrodniczy,
  • fakultety ze wszystkich wybranych przez uczniów przedmiotów
  • sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych,
  • liczne koła zainteresowań,
  • bardzo dobre wyniki egzaminu gimnazjalnego i maturalnego gwarantujące dostanie się do wybranego liceum lub uczelnię wyższą,
  • miłą atmosferę, przyjazne grono nauczycielskie,
  • bardzo dobre i bezpieczne warunki nauki.